U više fabričkih hala u Kragujevcu radnici rade na bliskom rastojanju i bez zaštite

Savez samostalnih sindikata Kragujevca upozorio je danas da u više fabričkih hala u Kragujevcu radi stotinjak radnika na bliskom rastojanju i bez ikakvih zaštitnih sredstava, dok se prevoz radnika obavlja tako da sede jedan pored drugog bez zaštite

Iz tog sindikata su povodom takvih uslova za rad zatražili stav nadležnih, Ministarstva rada, Inspekcije rada i Sektora za bezbednost i zdravlje na radu.

„Da li i u radnim uslovima važe pravila i preporuke koje dobijamo putem medija, o dozvoljenom broju ljudi u zatvorenom prostoru“, zapitao je sindikat kao i da li poslodavci koji ne mogu da obezbede zaštitna sredstva mogu da nastave rad u tim uslovima.

Radnice u proizvodnji fabrike „Fori Textile Ser“ danas su zatražile od poslodavca da se na određeno vreme prekine rad zbog opasnosti od širenja korona virusa i da se obezbede zaštitna sredstva.

Kako su naveli u Samostalnom sindikatu te fabrike, radnice su danas bile posebno uplašene jer su dve koleginice otišle s posla zbog temperature.

Pošto je poslodavac odbio takvu molbu, koju je u njihovo ime na kriznom štabu izneo predstavnik Samostalnog sindikata, radnice su danas u 9.30 na jedan sat obustavile rad. Predsednik Samostalnog sindikata te fabrike Dejan Čakarević je rekao Beti da se direktor fabrike obratio zaposlenima oko 12.30 i potvrdio da se proizvodnja neće prekidati.

Čakarević je rekao da je najavljeno da će sutra radnicima biti obezbeđene maske. U sindikatu navode i da je osim nedostatka zaštitnih sredstava i činjenice da radnici rade na malom rastojanju jedan od drugog, problem i prevoz zaposlenih do fabrike jer javni prevoz ne radi.

Čakarević je rekao da je u fabrici trenutno angažovano više od 50 odsto zaposlenih. U vreme vanredne situacije određenom broju radnika je dozvoljeno korišćenje godišnjeg odmora, odsustvo roditeljima dece do 12 godina i starijima od 60 godina koji imaju hronične bolesti.

Izvor: Danas

Smanjiti broj radnika u svim fabrikama i sprečiti otkaze

U Savezu samostalnih sindikata Kragujevca apeluju na nadležne da se u fabrikama sa više stotina radnika smanji broj ljudi, obezbede zaštitna sredstva i spreče otkazi u svim sektorima privrede dok traje opasnost od širenja korona virusa.

Predsednik tog sindikata Jugoslav Ristić je rekao agenciji Beta da su fabrike sa nekoliko stotina radnika potencijalna opasnost od širenja korona virusa.

On kaže da bi mere o okupljanju trebalo da važe i u svim fabrikama odnosno da se smanji broj ljudi ili preraspodeli tako da na određenom prostoru ne bude više od 50 zaposlenih. Ristić kaže da je uz to važno da sva preduzeća obezbede dovoljno dezinfekcionih i zaštitnih sredstava za radnike.

On je rekao i da u Kragujevcu već ima nekoliko desetina otpuštenih radnika pre svega u ugostiteljstvu i trgovini. Ristić je naveo i da je veliki problem što ne rade šalteri Nacionalne službe za zapošljavanje, pa otpušteni radnici ne mogu da se prijave i ostaju bez zdravstvenog osiguranja u naknade sa tržišta rada.

Prema rečima Ristića, radnike treba zaštititi i ne dozvoliti otkaze i gubitak egzistencije u uslovima kada su u riziku od zaraze korona virusom. Naveo je primer Hrvatske koja poslodavce stimuliše sa minimalnom zaradom da radnici ne izgube posao u vreme epidemije.

Izvor: Danas

SSSK pisao Ministru za rad i inspekciji rada

Molimo vas da hitno date stav, povodom pojave, da u više fabričkih hala, u Kragujevcu, rade po stotinka radnika, na bliskom rastojanju, bez ikakvih zaštitnih sredstava? Da li u radnim uslovima važe pravila i preporuke koje dobijamo putem medija, o dozvoljenom broju ljudi u zatvorenom prostoru? Takođe, prevoz radnika se obavlja u prevoznim sredstvima, gde radnici sede jedan do drugog, bez zaštitnih sredstava. Da li poslodavci koji ne mogu da obezbede zaštitna sredstva, mogu da nastave rad u tim uslovima?

Predsednik

Jugoslav Ristić