U preduzeću FIAT plastik (Magneti Marelli) zaposleni i  sindikat se ucenjuju u pokušaju rasturanja monolitnosti sindikata i kazne za prethodne štrajkove u kome stradaju nedužni radnici. Sve je započelo upućivanjem stalno zaposlenih radnika ovog preduzeca na rad u Fijat, dok su u preduzeće dovodjeni radnici preko agencija za iznajmljivanje radnika. Svi upućeni radnici su članovi sindikata, dok su radnici koji nisu članovi sindikata, bili poštedjeni. Sindikat se ovome suprotstavio, jer smo razumeli da time žele da nas kazne za prethodne štrajkove, osujete moguće štrajkove,  i zato što nismo hteli da stavimo potpis i da se saglasimo sa dokumentima koje nismo ni pročitali. Radnici zaposleni preko agencija nemju pravo da štrajkuju, to je bila njihova vizija. Tražili smo od poslovodstava da 19 radnika zaposlenih preko agencije za iznajmljivanje radnika prime u stalni radni odnos, nakon čega bi bilo  moguće nastaviti upućivanje radnika. Pojedini od tih radnika su i po pet godina iznajmljeni ovom preduzeću. Postigli smo dogovor sa menadzmentom preduzeća da se radnici zaposleni preko agencija zaposle za stalno, o čemu su se i ovi radnici obavesteni i čemu su se radovali. Iznenada, preduzeće je otkazalo potrebu za tim radnicima i svih 19 radnika je ostalo bez posla, kršeći dogovor sa sindikatom. Na taj način su hteli da kazne sindikat, koji se snažno zalagao za njihov prijem u radni odnos, a zapravo kaznili su nedužne radnike. Cilj nisu postigli, radnici su jedinstveni i okupljeni oko sindikata. Odmah nakon povratka sa dugotrajnog odmora, na koji smo upućeni, sindikat ce u skladu sa Zakonima, odgovoriti u svim segmentima . Završena je naša tolerancija na neadkvatne uslove rada, zimi rada u hladnom, a leti po nesnosnim temeperaturama. Ukazujemo na štetnost zapošljavanja preko agencija na iznajmljivanje radnika, već radnicima  u Srbiji mora da se obezbedi dostojanstven rad. Smatramo nedopustivim da preduzeća koja su koristila državne povlastice imaju ovakav odnos prema radnicima u  Srbiji.

Kragujevac, 1,12,2018 god

Sindikalna organizacija Samostalnog sindikata Magneti Marelli

Predsednik

Aleksandar Korac