23.12.2009. Održan okrugli sto na temu, učešće žena u neformalnoj ekonomiji

U organizaciji SSS Kragujevca, sekcija žena, uz podršku Švajcarske organizacije za podršku svetu rada, SLA (Swiss Labor Assistance), juče je održan okrugli sto na kome se raspravljalo o učešću žena u neformalnoj ekonomiji, odnosno radu na crno.  Na okruglom stolu su osim predstavnika sindikata i našeg pravnog zastupnika, učestvovali i predstavnici lokalne samouprave, nacionalne službe za zapošljavanje, privredne komore i nspekcije rada.
Zaključeno je da je moguće poboljšati položaj ovih žena kroz njihovo uključivanje u formalnu ekonomiju, a za to je potrebno:
– Obrazovati  žene koje rade u neformalnoj ekonomiji, u smislu prava koja imaju i ohrabriti ih da ta svoja prava traže
– Obezbediti veća ovlašćenja inspekciji rada
Promenom zakonske regulative i kaznene politike, učiniti nestimulativnim za poslodavce da angažuju radnike “na crno”.
Posebno je istaknut primer Smedereva koje je koordiniranom akcijom sindikata i lokalne samouprave uspelo da oko 700 radnika prevede u status formalno zaposlenih radnika.
Dogovoreno je da se kordiniranom akcijom svih prisutnih nastavi na radu poboljšanja položaja ovih žena.